Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Drogu godinu dana skladištili u vojnim magacinima * Zbog pitanja referendum pod znakom pitanja * Vlada se zadužila još 64,7 miliona eura * Pošao na pregked pa poginuo * Javni servis se opire profesiji * Porušena kuća u kojoj je rođen patrijarh Varnava * Otpustili 275 radnika, napravili 12.400.000 minusa
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 23-04-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
MILO ĐUKANOVIĆ, PREDSJEDNIK CRNE GORE:
Prošlo je vrijeme da se u Podgorici otvara kišobran ako u Beogradu počne da pada kiša.

Vic Dana :)

Dođe Piroćanac u kafanu vikne:
– Konobaru, donesi ovamo pola hljeba i jedno ćevapče. Konobar mu odgovori:
– Pazi da se ne najedeš!
Posle pola sata, Piroćanac opet zove konobara: – Donesi još pola hljeba da pojedem ono ćevapče.
Zove Mujo Fatu telefonom:
– Alo, Fato, gdje si?
– Eto me u Zvorniku na Savi.
– Kako na Savi kad u Zvorniku teče Drina?!
– Čekaj ba,... evo ti Save, pa neka ti on objasni!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Vijest dana - datum: 2019-04-17 POVLAŠĆENI PROIZVOĐAČI ELEKTRIČNE ENERGIJE IZ OBNOVLJIVIH IZVORA POVEĆALI PROFIT U 2018. GODINI
Oleg Obradović - Željko Mišković - Vuk Rajković Vlasnici mini-hidroelektrana zaradili 2,8 miliona eura Četiri firme koje gazduju sa 11 mHE – Hidroenergija Montenegro, Kronor, Igma enerdži i Sinerdži su lani imale 2,8 miliona profita, skoro tri puta više nego u 2017. godini. Profit su imale zahvaljujući podsticajima koji se plaćaju preko računa za struju
Dan - novi portal
Vlasnici mini-hidroelektrana (mHE) u Crnoj Gori u prošloj godini su poslovali sa profitom od 2,8 miliona eura, što je skoro tri puta više u odnosu na 2017. godinu, pokazuju finansijski iskazi dostavljeni Poreskoj upravi (PU). U pitanju je dobit četiri firme – Hidroenergija Montenegro, Sinerdži, Kronor i Igma enerdži. Firma Hidro bistrica koja od početka 2018. godine ima status povlašćenog proizvođača nije dostavila finansijski iskaz, dok Nord enerdži tek od avgusta ima status povlašćenog proizvođača.
Ukupan finansijski rezultat firmi koje gazduju sa 11 od ukupno 13 mHE u Crnoj Gori je pozitivan, najviše zbog podsticaja koje dobijaju od građana i pravnih lica preko računa za struju, a koje je uvela Vlada uredbom. Vlasnici svih šest povlašćenih mHE su lani dobili skoro četiri miliona podsticaja, što znači da bi bili u minusu da nije bilo toga. Isti slučaj je bio i u 2017. godini kada su bili u plusu milion eura zahvaljujući uredbi Vlade. Iznos podsticaja je u ovoj godini uvećan, pa se za svaki kilovat-sat poslije 300-og plaća skoro cent podsticaja. Ovaj iznos je duplo manji do 300 potrošenih kilovat-sati.
Najveći profit lani je imala Hidroenergija, vlasnik šest mHE, od 1,26 miliona eura. Vlasnik 40 odsto Hidroenergije je Oleg Obradović, dok 60 odsto ima Ranko Radović, koji je preuzeo vlasnički udio od Ranka Ubovića i Aleksandra Mijajlovića. Kronor čiji je većinski vlasnik Kroling Željka Miškovića sa 80 odsto udjela je imao dobit od 867 hiljada. Po 10 odsto vlasništva imaju Mont hidro i Gama, koja je nedavno preuzela deset odsto kapitala Normal kompanija. Vlasnik Mont hidra je Predrag Bajović, šura Igora Lukšića. Igma enerdži, čiji je vlasnik Igor Mašović, brat gradonačelnika Andrijevice Srđana Mašovića (DPS), lani je imala dobit od 479 hiljada eura, skoro sedam puta veću nego prethodne godine. Najmanji profit imala je firma Sinerdži, u kojoj 12 odsto kapitala ima Vuk Rajković, preko firme Kia Montenegro, od 63,6 hiljada. Dobit Sinerdžija se lani smnjila za preko 400 hiljada. Rajković je kum Mila Đukanovića.
Ukupni prihodi četiri firme su lani iznosili 6,6 miliona eura, dok su poslovni rashodi bili 2,8 miliona. Hidroenergija je imala 3,13 miliona prihoda, Kronor 2,4 miliona, a Igma i Sinerdži 843 hiljade, odnosno 253 hiljade eura.
Na kraju 2018. godine ove četiri firme su imale neraspoređene dobiti 5,6 miliona. Hidroenergija je na računima imala 3,6 miliona, Igma pola miliona, Kronor 856 hiljada, a Sinerdži 63,6 hiljada, odnosno dobit iz prošle godine.
Stalna imovina vlasnika mHE je iznosila oko 30 miliona eura, od čega Hidroenergije 19,3 miliona, Kronora osam, Igme 2,4 miliona, a Sinerdžija milion eura.
Ovaj posao je unosan iz razloga što je zagarantovan otkup svakog proizvedenog kilovat-sata i to po cijeni značajno većoj od tržišne. Podsticaji čine cijenu svakog kilovat-sata oko 50 odsto većom od tržišne.
Ovim biznisom se bave biznismeni bliski DPS-u, a u ovaj posao su ušli i najbliži srodnici Mila Đukanovića, njegov sin Blažo i brat od ujaka Milovan Maksimović. Obojica su dobila koncesije na po 30 godina. Firma BB hidro čiji je suvlasnik Blažo Đukanović gradi dvije mHE u opštini Kolašin.
Podsticaji se plaćaju od 2014. godine, a zaključno sa 2018. godinom povlašćenim proizvođačima je isplaćeno ukupno 20,77 miliona na ime podsticaja. Povlašćeni proizvođač je i firma Krnovo grin enerdži koja gazduje vjetroelektranama na Krnovu. Njima je lani na ime podsticaja isplaćeno 9,2 miliona eura.
D.M.




Jedna mHE, jedan zaposleni
Iako imaju enormne prihode, pomoć u vidu podsticaja i dobit, firme koje gazduju mini-hidroelektranama zapošljavaju veoma mali broj ljudi. Hidroenergija koja gazduje sa šest mHE ima zaposlenih šest ljudi, pokazuju izvještaji dostavljeni PU. Sinerdži zapošljava troje, Igma šest, a Kronor 20 ljudi. U 2017. godini Kronor je zapošljavao pet lica. Troškovi zarada ove četiri firme su iznosili 340 hiljada eura.
Kronor je za plate dao 157 hiljada, Hidroenergija 109, Igma 46, a Sinerdži 29 hiljada.



”Na kraju 2018. godine su imali neraspoređenu dobit od 5,6 miliona eura"

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"